بازچینی ریشه‌ای و اساسی امنیتی در فرودگاه‌های بین‌المللی استرالیا اولین قدم به سوی هدف دولت این کشور برای خودکار کردن ۹۰ درصد از پروسه سفرهای هوایی تا سال ۲۰۲۰ است. به گزارش خبرگزاری «فیرفکس»، وزارت مهاجرت و حفاظت مرزی این کشور قصد دارد در سال جاری اقدام به راه‌اندازی سیستمی می‌کند که بدون نیاز به هرگونه تماس بدنی برای ورود مسافران به استرالیاست. این اقدام را می‌توان بلندپروازانه ابتکار عمل برای کنترل یکپارچه مسافران از سال ۲۰۱۵ تا به امروز دانست. طی این اقدام، کارت‌های کاغذی مسافران ورودی حذف و ایستگاه‌های کنترل انسانی توسط ایستگاه‌های الکترونیک و تریاژ خودکار جایگزین می‌شوند.

در این پروژه تکنولوژیک که تغییراتی انقلابی در حوزه سفرهای هوایی در پی خواهد داشت، مسافران دیگر نیازی به نشان دادن گذرنامه خود ندارند و به جای آن توسط دستگاه‌های بیومتریک شناسایی چهره، عنبیه چشم و یا اثر انگشت، احراز هویت می‌شوند. با به‌کارگیری این سیستم، گشت‌های هوشمندی که ۱۰ سال پیش برای اسکن پاسپورت‌ها به صورت الکترونیکی معرفی شده بودند، بازنشسته می‌شوند. یکی از سخنگوهای این پروژه می‌گوید: « تکنولوژی پردازش خودکار یک فرایند ساده‌تر برای مسافران است و نیروهای مرزی فعال استرالیا را قادر می‌سازد تا برای مقابله با چالش افزایش تعداد مسافر، در حالی که همچنان مرزهایمان امن است، آماده باشند. جان کوین، رئیس امنیت مرزی در موسسه استراتژیک سیاست استرالیا در پاسخ به خبرنگاران می‌گوید: «در صورت نتیجه دهی به‌موقع، این سیستم برای اولین بار در دنیا اجرا می‌شود.»

هدف استرالیا از راه‌اندازی این سیستم، ساده کردن فرایند ورود است، به طوری که مسافران بین‌المللی با استفاده از فنآوری بیومتریک می‌توانند به معنای واقعی کلمه در یک فرودگاه داخلی قدم بزنند. کوین در ادامه می‌گوید: توانایی ما در پردازش داده‌های عظیم، بسیار فوق‌العاده است.» هدف دولت استرالیا این است که تا سال ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰، ۹۰ درصد مسافران را بدون دخالت انسان و به صورت کاملا اتوماتیک شناسایی کند. اما این که این پروژه چگونه انجام خواهد شد، چیزی است که باید منتظر بود و آن را در طول زمان شاهد بود.

یک سخنگوی سازمان مهاجرت استرالیا در این زمینه می‌گوید: «این سازمان از مناقصه‌گران می‌خواهد راه‌حل‌های نوآورانه خود در حوزه کنترل ورود مسافر به صورت اتوماتیک را به آن‌ها ارائه دهند.» وی در بیانیه‌ای آورده است: « این اداره هنوز به این نتیجه نرسیده که این نوآوری‌ها تا چه اندازه نسبت به گیت‌های هوشمند فعلی متفاوتند و چه تغییراتی را در حوزه ورود مسافر به وجود خواهد آورد.»

به گزارش «فیرفکس»، وزارت مهاجرت و حفاظت مرزی استرالیا قصد دارد پیش از این که در ماه سپتامبر از این سیستم در یک فرودگاه بزرگ استفاده کند، آن را در ماه ژولای و در فرودگاه کانبرا، که پروازهای محدودی به مقصد سنگاپور و نیوزلند دارد، مورد آزمایش قرار دهد. به گفته این خبرگزاری اجرای این طرح تا ماه مارس سال ۲۰۱۹ حتمی خواهد بود.

این سخنگو در پاسخ به این که در حالی که هنوز این وزارت‌خانه به جمع‌بندی نهایی در مورد این سیستم نرسیده است، چطور مدت زمانی نهایی برای ارائه آن ارائه می‌کند، صرفا به اشاره به موفقیت گیت‌های هوشمند فعلی بسنده می‌کند. وی می‌گوید: «این هدف در حال حاضر به طور معمول در برخی از فرودگاه‌های بین المللی در استرالیا با استفاده از گیت‌های هوشمند خروجی به دست آمده است. این وزارت‌خانه تمهیدات احتمالی قوی را برای مقابله با هرگونه خطاهای سیستمی که ممکن است ورود و خروج مسافران را با مشکل مواجه کند، اندیشیده است.»

گفتنی است، برای اجرای این پروژه از سال ۲۰۱۵، مبلغ ۹۴ میلیون دلار به عنوان بودجه در نظر گرفته شده است که نسل بعدی پروسه تشخیص اتوماتیکی را شامل می شود که قرار است ورود و خروج‌های دریایی و هوایی را تا بالاترین حد ممکن خودکار نماید. اداره مهاجرت استرالیا در بیانیه‌ای در سال ۲۰۱۵ می‌گوید: قابلیت‌های بیومتریک فرآیندهای دستی را کاهش می‌دهد و تجربه‌ای سریع و یکپارچه را برای تردد بیش از ۹۰ درصد مسافران ورودی این کشور ارائه می‌دهد.» در آن زمان، پیتر داتون، وزیر مهاجرت استرالیا که در نشست چالش امنیت ملی حضور یافته بود، گفت: «سیستم جدید به نفع مسافران و صنایع حمل و نقل خواهد بود.»

۴۰ میلیون مسافر هوایی و دریایی طی سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ توسط نیروهای مرزی استرالیا پردازش شده‌اند. در ماه مه، مایکل پزالو، دبیر وزارت مهاجرت این کشور طی کنفرانسی اعلام کرد که پیشرفت تکنولوژی موجب شده آن‌ها بتوانند به بازطراحی پروسه امنیتی خود فکر کنند. در مدل عملیاتی آینده، ما به دنبال ساخت فرآیندهای پردازش آسوده‌تر، بدون درز، پروسه تشخیص سریع‌تر و به کارگیری سیستم‌هایی در جهت حقوق مشروع و قانونی مسافران و تجار هستیم.

 

نویسنده: محمدامین ناطقیان