به گزارش مجله آنلاین حمل و نقل به نقل از ایرنا، دکترسورنا ستاری روز یکشنبه درمراسم رونمایی از طرح کلان ملی فناوری و نوآوری خانواده موتور ملی سه سیلندر با بیان اینکه امروزه توان ساخت هر نوع قطعه در کشور وجود دارد افزود:یکی از نیازهای امروز کشور در راستای کاهش آلودگی هوا، تولید خودروهای برقی است که باید در این زمینه با جدیت کارشود.

وی ادامه داد:معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارتباط خوبی با استارتاپ ها دارد از این رو می تواند در این زمینه به صنعت خودرو سازی کمک کند.

ستاری اظهار کرد:در زمینه فناوری اتفافات خوبی در دنیا در حال رخ دادن است؛ جاده هایی وجود دارد که خودرو در حال حرکت بر روی آن خود به خود شارژ می شود که ایران نیز باید تلاش کند تا از دنیا عقب نماند.

ستاری افزود: بحث شارژ خودروهای برقی در کشور مساله مهمی است که معاونت علمی آمادگی کامل برای همکاری با صنعت خودروسازی در این زمینه دارد.

وی تاکید کرد: ممکن است در آینده بخشی که در زمینه صنعت خودرو کار نمی کند وارد این عرصه شود؛ از این رو صنعت خودروسازی باید برای به روز کردن خود و بهره مندی از فناوری های روز دنیا با شتاب بیشتری پیش روند.

ستاری با اشاره به اینکه شتاب توسعه صنعت خودرو سازی در کشور قابل تفدیر است، گفت: با همکاری می توان به آخرین فناوری ها دست یافت.

وی گفت: قرار داد طرحی که امروز رونمایی شد قبل از برجام منعقد شده بود و خوشحالم که امروز به نتیجه رسید.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تاکید کرد: پیشرفت طراحی در این صنعت از اهمیت زیادی برخوردار است، اگر در این زمینه با جدیت تلاش نکنیم قادر به تولید دو تا سه مدل خودرو در سال نخواهیم بود.

ستاری گفت: نفوذ فناوری بر روی ساخت قطعات بسیار زیاد است، قالب سازی متحول شده و دیگر مشکلی در این زمینه در کشور وجود ندارد.

مراسم رونمایی از خانواده موتور ملی ۳ سیلندر پرقدرت کم مصرف یورو ۶ با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در شرکت سایپا دیزل برگزار شد.